12 styczeń 2021

Poranna pogoda oddziałuje na nasze samopoczucie w pracy

fot. PAP
Poranna pogoda oddziałuje na nasze samopoczucie w pracy. Dobra - podwyższa poziom energii i zadowolenia z pracy, natomiast zła nie ma na to wpływu - twierdzą naukowcy z Niemiec.
REKLAMA

Pogoda może wyraźnie oddziaływać na codzienne doświadczenia. Podczas gdy kilka wcześniejszych badań pokazało, jak pogoda może ogólnie oddziaływać na nasz nastrój - zakres, w jakim oddziałuje na nasze doświadczenia w środowisku zawodowym, jest nadal słabo poznany.

Dlatego profesorowie Laura Venz z Leuphana University Lüneburg w Niemczech i Alexander Pundt z Hochschule für Gesundheit und Medizin w Berlinie przeprowadzili badanie pozwalające ocenić zależność pomiędzy codzienną poranną pogodą a nastrojem i samopoczuciem ludzi w pracy. W tym celu przeprowadzili tzw. badanie dzienniczkowe - poprosili pracowników o codzienne udzielanie odpowiedzi na dwie ankiety we wszystkie dni robocze. Badani jedną ankietę uzupełniali rano, przed rozpoczęciem pracy, a drugą po jej zakończeniu. Na potrzeby badania opracowano tzw. skalę obrazkową, na której różne interwały lub zjawiska są reprezentowane przez ilustracje, używane zwykle do podsumowywania prognoz pogody (tj. słońce, słońce częściowo zasłonięte przez chmurę, chmura z deszcz i tak dalej).

„Uczestnicy wybierali ikonę przedstawiającą aktualną pogodę” - wyjaśnia Venz. „Po pracy odpowiadali na pytania, które mierzyły ich aktualne samopoczucie (poziom satysfakcji, wigoru, wypalenia itp.). To pozwoliło nam sprawdzić, czy poranna pogoda ma wpływ na samopoczucie jednostki po pracy” - opisuje badanie profesor.

Venz i Pundt przeprowadzili swoje badanie w kwietniu, gdyż w tym miesiącu w Niemczech zauważa się największe wahania pogody. W badaniu wzięło udział 115 osób, które wypełniły łącznie 457 ankiet sporządzonych w dni robocze.

Zebrane przez nich dane sugerowały, że poranna pogoda była związana wyłącznie z pozytywnymi stanami dobrostanu, natomiast z negatywnymi - już nie. Innymi słowy okazało się, że im lepsza pogoda była rano, tym bardziej pracownicy czuli się pobudzeni i zadowoleni. Z drugiej strony, kiedy pogoda była zła, ludzie czuli się bardziej zmęczeni i niezadowoleni, jednak wydawało się to nie wywoływać żadnych negatywnych skutków, takich jak wypalenie czy stres.

Według Venz i Pundta wyniki dostarczają cennych informacji na temat roli, jaką czynniki środowiskowe, w szczególności pogoda, mogą mieć na poziom energii, zadowolenie i ogólne samopoczucie pracowników. Ostatecznie mogą promować rozwój inicjatyw na rzecz poprawy samopoczucia pracowników, na przykład zachęcając ich do jazdy na rowerze lub chodzenia do pracy przy dobrej pogodzie lub wprowadzając energetyzujące zajęcia na złe dni.

Więcej na stronie publikacji https://iaap-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/apps.12299 (PAP)

anl/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach