9 wrzesień 2022

Pomoc dla firm znad Odry na przełomie września i października

zdjęcie: Pomoc dla firm znad Odry na przełomie września i października / fot. PAP
fot. PAP
Chcielibyśmy, żeby pomoc dla przedsiębiorców znad Odry wypłacona została na przełomie września i października - powiedziała PAP wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Dodała, że rząd chce też jak najszybciej wypłacić wsparcie dla firm energochłonnych.
REKLAMA

Wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju i Technologii wskazała, że ustawa o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze jest w trakcie procesu legislacyjnego. Jeśli wejdzie w życie, przedsiębiorcy otrzymają wsparcie w wysokości 3010 zł na jednego pracownika.

"Przy założeniu, że 100 proc. firm skorzysta z pomocy, do przedsiębiorców trafi 208 mln zł" - powiedziała Semeniuk. Jak zaznaczyła, rząd chciałby, żeby wsparcie to zostało wypłacone na przełomie września i października br.

Zgodnie z projektem opublikowanym w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów jednorazowe świadczenie oraz koszty obsługi wypłaty świadczenia dla poszkodowanych przedsiębiorców znad Odry będą finansowane z Funduszu Pracy. Ustawa przewiduje, że kwota tego jednorazowego świadczenia będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Semeniuk dodała, że wsparcie kierowane jest do przedsiębiorców, którzy odnotowali spadek dochodów w sierpniu br. o co najmniej 50 proc. w stosunku do czerwca lub lipca 2022 r. albo sierpnia 2021 r. i zarejestrowane są pod 23 kodami PKD. Minister nie wykluczyła też zwiększenia puli firm o kolejny kod PKD, ale - jak wskazała - musi na to wyrazić zgodę Ministerstwo Finansów.

Pytana o pakiet wsparcia dla firm energochłonnych, który ma złagodzić skutki wzrostu cen energii, wiceminister rozwoju powiedziała, że obecnie trwają nad nim prace. Przyznała, że niewykluczone jest wprowadzenie pakietu specustawą, ponieważ rządowi zależy nam na tym, żeby wypłacono ona została firmom jak najszybciej. (PAP)

ewes/ mk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Chojnice
0.2°C
wschód słońca: 07:51
zachód słońca: 15:30
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach

kiedy
2022-12-09 19:00
miejsce
Sala Widowiskowo-Sportowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-12 10:00
miejsce
Chojnicki Dom Kultury, Chojnice,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-12 12:30
miejsce
Chojnicki Dom Kultury, Chojnice,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-15 18:00
miejsce
Chojnicki Dom Kultury, Chojnice,...
wstęp biletowany