6 styczeń 2021

Łódź: w środę urodziny Planetarium EC1 i Centrum Nauki i Techniki EC1 online

fot. By Zorro2212 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27487143
Łódzkie Planetarium EC1 i Centrum Nauki i Techniki EC1 obchodzą urodziny. Ze względu na pandemię wydarzenie, które zaplanowano na środę, odbywać się będzie online - poinformował rzecznik EC1 Łódź – Miasto Kultury Michał Kędzierski.
REKLAMA

Przypomniał, że planetarium rozpoczęło swoją działalność 8 stycznia 2016 r. To jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Europie. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz 110 wygodnych foteli. Działa w kompleksie zrewitalizowanej, zabytkowej elektrowni EC1, gdzie stworzono jedną z największych w kraju instytucji kultury - "EC1 Łódź-Miasto Kultury".

Kędzierski przekonuje, że Planetarium EC1 z różnorodnym repertuarem, otwarte na eksperymenty szybko stało się jedną z najbardziej rozpoznawanych w kraju atrakcją turystyczną. Na dowód przypomina, że zdobyło ono laur pierwszego z 7 Nowych Cudów Polski w plebiscycie National Geographic Traveller oraz certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, często nazywany turystycznym Oskarem.

Z kolei 7 stycznia 2018 r. uruchomione zostało Centrum Nauki i Techniki EC1 (CNiT EC1). Rzecznik zwraca uwagę, że obok stałych wystaw, z których ścieżka "Przetwarzanie energii" wykorzystuje zachowane monumentalne wyposażenie zabytkowej elektrowni z 1929 r., Centrum proponowało swoim gościom warsztaty, spotkania dla dorosłych sympatyków nauki, koncerty, półkolonie, tematyczne oprowadzania i wiele innych atrakcji.

Zaznacza, że w czasie pandemii aktywność Planetarium EC1 i CNiT EC1 przeniosła się do internetu - z dużym powodzeniem.

Jak mówi kierująca placówką Magdalena Kosiada-Sylburska, misją CNiT EC1 jest "zaproszenie odbiorców do świata interaktywnych eksperymentów, które pozwalają zrozumieć świat". "Najskuteczniej możemy misję realizować wykorzystując naszą ekspozycję, laboratoria, strefy oraz oczywiście Planetarium EC1 i Kino Sferyczne. Ale w sytuacji lockdownu to zespół okazał się najważniejszym ogniwem. Nawet realizując nagrania eksperymentów domowymi sposobami byliśmy w stanie wspomagać edukację, dostarczać interesujących i wartościowych treści" - mówi.

Wydarzenia związane z urodzinami Planetarium EC1 i CNiT EC1 zaplanowano na środę 6 stycznia. Rozpoczną się o godz. 11 i odbywać się mają w formule online. Będzie je można obserwować na YouTube www.youtube.com/channel/UCcGkNkx6kRwcINF6agCmu4A oraz Facebooku www.facebook.com/centrumnaukiec1.

W programie przewidziano m.in. wirtualną wycieczkę w miejsca, których zwykle zwiedzający nie odwiedzają. Pozwoli ona odkryć część tajemnic zabytkowej elektrowni i interaktywnego centrum nauki. Będzie można odbyć podróż w czasie i przenieść się do dnia otwarcia planetarium, a także dowiedzieć się, czy domowym sposobem da się stworzyć śnieg, a także jaki sprzęt warto kupić i na co zwrócić uwagę, kiedy zaczynamy przygodę z astronomią.

Uruchomienie Planetarium EC1 oraz Centrum Nauki i Techniki EC1 uzyskało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ wj/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach