24 listopad 2022

Przyjazna Energia-22

fot. nadesłane
Terytorialsi z całej Polski w ramach operacji pk. „Przyjazna Energia-22” ćwiczą zasilanie miejscowości w energię elektryczną na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Szkolenie jest odpowiedzią na nowe zadania, jakie zostały nałożone na Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej Ustawą o obronie Ojczyzny.
REKLAMA
Bycie zawsze gotowym i zawsze blisko, to motto terytorialsów.

Mogą to osiągnąć jedynie poprzez wspólne ćwiczenia pomiędzy żołnierzami, innymi służbami a ludnością cywilną.

Taka właśnie współpraca ma miejsce już od dłuższego czasu, m.in. między mieszkańcami i służbami z Bysławia a żołnierzami z 8K-PBOT.  To właśnie w tej miejscowości, w ostatnim czasie żołnierze ćwiczyli możliwość podłączania alternatywnego źródła energii. Sołtys wsi pan Wojciech Słupiński zaznaczył, że tylko ćwiczenia dają poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że pomoc przyjdzie bardzo szybko. „Na początku należy poznać swoje możliwości, w zakresie osobowym, ale również i możliwości techniczne sprzętu. Sprzęt cywilny w wielu przypadkach różni się od sprzętu wojskowego. Dlatego musimy się wzajemnie szkolić.” Tym razem podłączenie alternatywnego źródła zasilania dla ponad połowy mieszkańców wsi, zajęło niespełna godzinę. Agregat pracował bez przerwy przez dobę.

To są nasze wspólne, kolejne ćwiczenia. Było bardzo dobrze, a efekt i szybkość przerósł nasze oczekiwania - podkreślił sołtys, który równocześnie jest ratownikiem OSP i zasiada w zarządzie straży.


Żołnierze brygady dysponują dodatkowymi agregatami. Ten który został użyty w Bysławiu to tylko 1/3 zestawu. Całość może zabezpieczyć miejscowość w blisko 900 Kw energii.

Tylko działania ludności cywilnej, w tym przypadku pana Miłosza Kiedrowskiego, który udostępnił teren swojej firmy do ćwiczeń, żołnierzy i innych służb w tym Enei Chojnice i posterunku Tuchola, gwarantuje sukces akcji - podsumował  ćwiczenia sołtys.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Chojnice
0.6°C
wschód słońca: 07:51
zachód słońca: 15:30
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach

kiedy
2022-12-09 19:00
miejsce
Sala Widowiskowo-Sportowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-12 10:00
miejsce
Chojnicki Dom Kultury, Chojnice,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-12 12:30
miejsce
Chojnicki Dom Kultury, Chojnice,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-15 18:00
miejsce
Chojnicki Dom Kultury, Chojnice,...
wstęp biletowany