Na zdrowie wydają tyle, ile mogą

fot. Mazowiecki Urząd Marszałkowski
Profilaktyka, sprzęt do leczenia, nowe szpitale – lokalne władze starają się przeznaczać na ochronę zdrowia jak najwięcej.
REKLAMA
Budowa nowej siedziby szpitala psychiatrycznego w Drewnicy to jedna z największych inwestycji samorządu województwa mazowieckiego. Kosztowała 146 mln zł. Z kolei w Poznaniu trwa budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka, które pochłonie 420 mln zł (z czego większość to fundusze UE).

Nie tak dużo

Tego typu projekty to imponujące przykłady zaangażowania samorządów w ochronę zdrowia, jednak łączne kwoty przeznaczane na ten sektor z lokalnych budżetów nie wydają się już tak imponujące. W sumie w 2018 r., jak sprawdziło „Życie Regionów”, było to 3,8 mld zł, czyli raptem 1,5 proc. wydatków ponoszonych przez samorządy. To znacznie mniej, niż przeznaczają na drogi (w 2018 r. – 25,6 mld zł) czy nawet na utrzymanie aparatu administracyjnego (21,3 mld zł). Także w porównaniu z ogólną pulą pieniędzy na ochronę zdrowia udział samorządów nie jest bardzo znaczący. Sam Narodowy Fundusz Zdrowia na świadczenia zdrowotne przeznaczył prawie 85 mld zł, a budżet państwa dołożył do tego w ubiegłym roku 11,6 mld zł.

Więcej Rzeczpospolita Życie Regionów:
https://regiony.rp.pl/finanse/20805-na-zdrowie-wydaja-tyle-ile-moga
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
12977
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach