18 sierpień 2019

Nagroda BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich

Nagroda BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich została ustanowiona w celu wyróżnienia osób, firm i instytucji, które w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną w 2018 roku.
REKLAMA
Chcemy pokazać ogrom pracy tych ludzi oraz jej wyjątkowe efekty, a jednocześnie uczcić 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uważamy, że należy doceniać trud innych włożony w promocję dziejów naszego narodu, ponieważ im więcej opowiadamy o minionych czasach, tym więcej historii pozostaje w przekazach.

Kandydata do Nagrody może zgłosić każdy. Laureaci zostaną wyłonieni w sześciu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz i organizacja non profit. W każdej z nich trzy wyróżnienia przyznają członkowie Kapituły Nagrody; a jedno – internauci w głosowaniu na naszej stronie. Wyróżnionych poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w październiku w Warszawie.

Nazwa

Nagroda nosi imię „Powstańców Warszawskich” z jednej strony dla uczczenia przypadającej w 2019 roku 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, z drugiej – z uwagi na ramy czasowe naszej kampanii; i wreszcie z trzeciej – dla uhonorowania bohaterów walk o stolicę – wyjątkowego pokolenia Kolumbów, dla którego tradycja, przeszłość i pielęgnowanie historii były i nadal są bardzo ważne.


Kategorie Nagrody

Zgłoszenia do Nagrody BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich są przyjmowane w sześciu kategoriach:
 1. INSTYTUCJA – kategoria kierowana do muzeów, bibliotek, domów i centrów kultury, instytutów, teatrów, oper, filharmonii, galerii sztuki, wydawnictw, instytucji publicznych i osób prawnych, które w 2018 roku w szczególny sposób przyczyniły się do propagowania historii Polski XX wieku, organizując specjalne wydarzenia, wystawy, spektakle czy wydając wyjątkowe publikacje.
 2. FIRMA – Wyróżnienie dla społeczników, którzy w ramach działań CSR swojej firmy w 2018 roku prowadzili własne działania o charakterze historyczno-patriotycznym lub sponsorowali projekty i wydarzenia realizowane przez inne osoby, organizacje lub instytucje.
 3. ORGANIZACJA NON PROFIT – Kategoria kierowana do organizacji pozarządowych realizujących w ramach swojej działalności statutowej zadanie kultywowania polskiej historii i kultury oraz podtrzymywania dziedzictwa narodowego.
 4. NAUCZYCIEL – Nagroda dla ludzi z powołaniem, którzy w ciekawy, przystępny i niebanalny sposób przekazują wiedzę historyczną swoim uczniom. Dla osób angażujących dzieci i młodzież oraz społeczność okołoszkolną do zgłębiania informacji na temat dziejów Polski.
 5. OSOBA PUBLICZNA – To wyróżnienie dla tych, którzy swoimi działaniami i autorytetem są w stanie porwać tłumy. Przedsiębiorcy, politycy, aktorzy, muzycy, sportowcy, pisarze, publicyści i inne osoby wykonujące funkcje publiczne lub poprzez swoją działalność znacząco wpływające na funkcjonowanie społeczeństwa zaangażowane w wydarzenia poruszające tematykę historyczną lub same inicjujące działania związane z promocją historii Polski XX wieku.
 6. DZIENNIKARZ – Zachęcamy do zgłaszania kandydatur przedstawicieli świata mediów, którzy w swojej codziennej pracy poruszają tematykę historii Polski XX wieku, przyczyniając się do rzetelnego i wnikliwego przekazywania społeczeństwu informacji o dziejach naszego narodu.

Skład Kapituły Nagrody:
 • Hanna Stadnik, ps. „Hanka” sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,
 • Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej
 • Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
 • Jarosław Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
 • Piotr Legutko, Dyrektor TVP Historia w imieniu Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego
 • Andrzej Rogoyski, Prezes Zarządu Polskiego Radia
 • Anna Jakubowski, Dyrektor Generalna koncernu Avon na Polskę i kraje Bałtyckie, członkini IAA Polska
 • Jan Kowalski, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”
 • Wojciech Roszkowski, autor publikacji o historii Polski XX i XXI wieku, profesor nauk humanistycznych
 • Tomasz Okoń, pomysłodawca i autor programu Historia bez cenzury
 • Magdalena Różczka, aktorka, ambasadorka kampanii BohaterON – włącz historię!
 • Agnieszka Więdłocha, aktorka, ambasadorka kampanii BohaterON – włącz historię!
 • Antoni Pawlicki, aktor, ambasador kampanii BohaterON – włącz historię!
 • Maciej Zakościelny, aktor, ambasador kampanii BohaterON – włącz historię!
 • Maciej Musiał, aktor, ambasador kampanii BohaterON – włącz historię!

Harmonogram:

1 - 30 sierpnia 2019 – zgłaszanie kandydatów do Nagrody
31 sierpnia - 1 września 2019 – wybór nominowanych przez Komitet Organizacyjny Nagrody
1 września - 2 października 2019 – głosowanie internautów – przyznanie Złotych BohaterONów Publiczności
9 września - 23 września 2019 – głosowanie Kapituły Nagrody – wybór trzech laureatów w każdej kategorii
24 września - 30 września 2019 – zsumowanie głosów członków Kapituły Nagrody
3 października 2019 - spotkanie Kapituły Nagrody
październik 2019 - Gala Finałowa Nagrody BohaterONy 2019 – ogłoszenie wyników

Regulamin przyznawania Nagrody oraz formularz zgłoszeniowy dostępne na: www.BohaterON.pl.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach