reklama
kategoria: Kraj
1 grudzień 2024

Od października 12 ofiar zatrucia tlenkiem węgla

zdjęcie: Od października 12 ofiar zatrucia tlenkiem węgla / fot. PAP
fot. PAP
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w niedzielę o kolejnej ofierze śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przekazała natomiast, że od października w wyniku zatrucia czadem zmarło 12 osób, a 255 zostało poszkodowanych.
REKLAMA

Informując o kolejnej ofierze zatrucia tlenkiem węgla, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało o zasadach bezpieczeństwa związanych z wykrywaniem obecności czadu. Centrum zaleca instalację czujników tlenku węgla, a także sprawdzenie wentylacji (szczególnie w łazienkach) oraz szczelności przewodów kominowych. Eksperci zwrócili też uwagę na konieczność wietrzenia pomieszczeń, w których korzysta się z term i pieców gazowych, odradzają też zasłanianie kratek wentylacyjnych.

RCB przypomniało objawy zatrucia tlenkiem węgla: mogą wystąpić zaburzenia koncentracji, zawroty i ból głowy, osłabienie, wymioty, drgawki, zwolniony oddech i zaburzenia tętna. W przypadku podejrzenia zatrucia należy jak najszybciej zadzwonić po pomoc lekarską - dodano.

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przekazała, że od października strażacy interweniowali 655 razy w związku z emisją tlenku węgla. W wyniku zatrucia czadem w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zmarło 12 osób, a 255 zostało poszkodowanych. KG PSP również zaapelowało o instalację czujników czadu, w szczególności, gdy korzysta się z pieca gazowego lub węglowego. Zaleca montaż czujnika w odległości 70-100 cm od podłogi. Komenda podkreśliła, że tlenek węgla jest trudnym do wykrycia gazem, ponieważ jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen, blokując jego dopływ do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach czadu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Głównym powodem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.(PAP)

zs/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Chojnice
-0.2°C
wschód słońca: 07:54
zachód słońca: 15:31
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach

kiedy
2024-12-14 20:00
miejsce
Hala Centrum Park, Chojnice, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 19:00
miejsce
Browar Chojnice, Chojnice, Droga...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Centrum Kultury i Biblioteki im....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-13 20:30
miejsce
Chojnickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany