Powrót kin do małych miast

Fot. Marian Zubrzycki/Fotorzepa
Domy kultury czy biblioteki mogą skorzystać z dofinansowania do zakupu projektorów cyfrowych. Dzięki temu kina powstają nawet tam, gdzie nigdy ich wcześniej nie było.
REKLAMA
Wsparcia na ten cel można szukać w programach ministerstwa kultury, a w niektórych regionach ze środków unijnych dzielonych przez jednostki samorządu wojewódzkiego. Dzięki temu do małych miast wracają kina.fot. AdobeStock

Unia i ministerstwo pomagają
Jednym z takich ośrodków jest podkarpackie Nisko. W miasteczku pierwsze kino utworzono w 1908 roku, a w 2009 roku świętowano Jubileusz 100-lecia kina „Sokół”. – Ostatnia projekcja w systemie analogowym odbyła się w grudniu 2013 roku. Od tego czasu Niżańskie Centrum Kultury (NCK) czyniło starania o zakup projektora. Czterokrotnie składaliśmy wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak nie uzyskaliśmy dofinansowania – opowiada Alicja Sochacka – dyrektor NCK „Sokół”. Udało się dopiero w ubiegłym roku – resort przyzna na ten cel 60 tys. zł. Ponieważ jednak kupiony w przetargu sprzęt kosztuje ponad 190 tys. zł, brakującą kwotę dołoży miasto. Urządzenie ma być zamontowane w drugiej połowie sierpnia, a już we wrześniu kino ma wznowić działalność.– Mieszkańcy często pytali, czy będzie w mieście kino? Rozbudowa i modernizacja budynku Sokoła (otwarto go 1 marca 2019 r.) umożliwia prowadzenie regularnej działalności kinowej, poszerzając ofertę kulturalną NCK-u – zapowiada dyr. Sochacka. Zakup wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym m.in. cyfrowych projektorów kinowych, jest finansowany w ramach programu „Infrastruktura kultury”. Tylko w tym roku w jego ramach przyznano 146 dotacji (na 543 złożonych aplikacji) na łączną kwotę ok. 27 mln zł. – W tej liczbie są wnioski, w których zakup cyfrowego projektora jest jednym z elementów projektu – mówi Magdalena Tomaszewska z biura prasowego ministerstwa. Dotację na zakup projektora kinowego otrzymała także m.in. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny na zadanie pn. Zakup laserowego projektora kinowego i nagłośnienia do Kina Iluzjon. Kwota dotacji z MKiDN w tym przypadku wyniosła 420 tys. zł.

Więcej Więcej Rzeczpospolita Życie Regionów:
https://regiony.rp.pl/z-regionu/20223-powrot-kin-do-malych-miast
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
12977
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach