3 czerwiec 2013

Wystawa Lasy świata i ich mieszkańcy

fot. Las w Tajlandii (zdj. przykładowe, na licencji PD)
Stowarzyszenie "Wspólna Ziemia" oraz Chojnicki Dom Kultury zapraszają na wystawę fotograficzną pt. "Lasy świata i ich mieszkańcy", która w dniach od 30 maja do 16 czerwca prezentowana będzie w holu ChDK. Wystawa jest elementem kampanii "Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier" realizowanej przez Polską Zieloną Sieć.
Koronawirus
pomorskie
548
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

W ciągu jednej minuty na świecie giną lasy o powierzchni 36 boisk do piłki nożnej! Rocznie daje to tyle, ile wynosi powierzchnia Grecji! Za eksploatacją lasów stoją wielkie pieniądze oraz poważne interesy gospodarcze i polityczne. Lasy giną głównie w wyniku rosnącego zapotrzebowania na drewno i papier; z powodu zwiększania powierzchni hodowli zwierząt wycina się je i wypala pod nowe pastwiska. Wylesianie prowadzi się również pod monokulturowe uprawy roślin takich jak kukurydza, soja, palma olejowa, eukaliptus, bambus. Lasy giną również ze względu na bogactwa, jakie kryje pod nimi ziemia (ropa, węgiel, minerały). Wspólnym mianownikiem tych czynników jest galopujące zapotrzebowanie na te produkty, a więc nadmierna konsumpcja.

 

Wystawa "Lasy świata i ich mieszkańcy" pozwala zapoznać się z zagadnieniami takimi jak: deforestacja, utrata bioróżnorodności, monokultury leśne, intensyfikacja rolnictwa ale również dobre praktyki w ochronie lasów. Dzięki wystawie można dowiedzieć się także, jak przez swoje decyzje konsumenckie można ograniczyć negatywny wpływ na stan lasów na świecie. W tym celu Polska Zielona Sieć opracowała Dekalog odpowiedzialnego konsumenta zasobów leśnych.

Wystawie towarzyszą dokumentalne filmy edukacyjne. Szkoły lub inne zorganizowane grupy, które chciałyby je obejrzeć, organizatorzy ekspozycji proszą o wcześniejsze zgłoszenie pod numerem telefonu 52 / 3950150 lub mailowo: chdk@chojnice.pl.

Wystawę przygotowała Polska Zielona Sieć we współpracy z organizacjami pozarządowymi z Włoch, Rumunii, Hiszpanii i Malty w ramach projektu realizowanego przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

źródło: UM Chojnice

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
548
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach