23 wrzesień 2019

Szczęśliwy finał poszukiwań ojca z trójką dzieci na grzybobraniu - ćwiczenia dowódczo-sztabowe

fot. KPP w Chojnicach
W miniony piątek policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach przeprowadzili ćwiczenia dowódczo – sztabowe na terenie kompleksu leśnego w okolicach miejscowości Drzewicz. Głównym założeniem działań było współdziałanie policji z jednostkami ratowniczymi w czasie akcji poszukiwawczej za osobami, które wyszły na grzybobranie i nie powróciły do domu. Podczas ćwiczeń sprawdzano poprawność obiegu informacji, czas reakcji służb, oceniano sposób ich działania oraz koordynację wszystkich podmiotów, które uczestniczyły w akcji.
REKLAMA

Według przyjętego scenariusza dyżurny policji w Chojnicach około godziny 12:30 otrzymał zgłoszenie od kobiety, że mąż z trójką dzieci w godzinach rannych wyszedł na grzybobranie i do chwili obecnej nie powrócił. Rozmówczyni poinformowała, że próbowała się kontaktować z mężem, lecz bezskutecznie.

Po tej informacji dyżurny powiadomił o zdarzeniu pozostałe służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w powiecie. Jako pierwsi do działań przystąpili policjanci z Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Osób, którzy pojechali do zgłaszającej w celu ustalenia okoliczności zaginięcia oraz aktualnych rysopisów zaginionych. W rejon działań zostaje skierowany dowódca działań w celu koordynacji działań poszczególnych służb. W międzyczasie do wskazanego miejsca zaginięcia dotarły patrole policji będące w dyspozycji dyżurnego, a także pododdziały policjantów wraz z dwoma funkcjonariuszami z psami służbowymi oraz straż pożarna.

W trakcie planowania działań, udało się nawiązać kontakt telefoniczny z zaginionym mężczyzną, który poinformował, że nie zna swojego położenia, wskazał że kierował się wzdłuż zbiornika wodnego i jest ranny w nogę, połączenie zostało przerwane. Dowodzący akcją po przeanalizowaniu mapy topograficznej terenu wyznaczyli poszczególnym służbom rejony prowadzenia poszukiwań. Patrole zmotoryzowane kontrolowały główne ciągi komunikacyjne. Policjanci sprawdzali wyznaczone obszary poprzez rozwinięcie tyraliery i linii posterunków. Szeroko zakrojone działania były również prowadzone na obszarach pobliskich akwenów wodnych.


Po kilku godzinach mundurowi na polanie leśnej odnaleźli rannego mężczyznę z dwójką dzieci. Udzielili zaginionym niezbędnej pomocy, przekazali rannego służbom medycznym i zaczęli poszukiwania trzeciego dziecka, które jak się okazało poszło po pomoc wzdłuż rzeki. Dowodzący podjął kolejną decyzję zgodnie z algorytmem poszukiwań osób zaginionych poziomu pierwszego, włącznie z wykorzystaniem Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W międzyczasie w trakcie działań w rejonie miejscowości Bachorze funkcjonariusze odnaleźli kosz z grzybami i kurtkę. Do akcji zostali skierowani policjanci z psami tropiącymi. Po kilkudziesięciu minutach od znalezienia pierwszego z dzieci, które szukało pomocy dla rannego ojca i chorej na cukrzycę siostry, policjanci po około 30 minutach odnaleźli resztę rodziny, którym udzielili pomocy i przekazali ojca oraz chorą dziewczynkę pod opiekę zespołu pogotowia ratunkowego, a reszta rodzeństwa po przebadaniu trafiła pod opiekę matki.

Szybka i skuteczna interwencja policji oraz służb ratunkowych jest szczególnie ważna, jeśli chodzi o zdarzenia stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Ćwiczenia dają możliwość podnoszenia skuteczności działań policji oraz doskonalenia współpracy z jednostkami ratowniczymi.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach