27 styczeń 2021

Uważajmy na zakupy w internecie!- przestępcy w dobie pandemii są jeszcze bardziej aktywni

W ostatnim czasie zakupy za pośrednictwem internetu rozwijają się dość dynamicznie. Coraz więcej osób korzysta z zakupów online, gdyż są one szybkie i wygodne. Niestety ułatwia to również aktywną działalność oszustom, m. in. tym którzy za pośrednictwem ofert kupna/sprzedaży wyłudzają pieniądze. Zachowanie czujności i ostrożności, przy każdej dokonywanej transakcji, uchroni nas od stania się ofiarą oszustwa internetowego.
REKLAMA

Każdy, kto korzysta ze sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, powinien mieć świadomość o działalności oszustów, którzy stale opracowują różne sposoby na nieprawne zdobycie pieniędzy. Najpierw starają się zdobyć zaufanie, a następnie proszą o pieniądze. Po otrzymaniu pieniędzy kontakt z oszustami się urywa.

Najczęściej do wyłudzenia pieniędzy dochodzi za pośrednictwem ofert kupna/sprzedaży. W ostatnim czasie do tego rodzaju przestępstw dochodzi nawet do kilku dziennie na terenie naszego powiatu.

Jak sprawcy działają?

Na portalu aukcyjnym oszuści zamieszczają bardzo atrakcyjną ofertę kupna, która jest okazją wśród pozostałych. Zainteresowani myślą, że kontaktują się ze sprzedawcą, by dokonać zakupu, zaś to jest oszust, który chce jak najszybciej otrzymać pieniądze. Oszuści bardzo umiejętnie podchodzą do klienta i są w stanie przekonać go do płatności z góry lub wpłaty zaliczki, wykorzystując jego nieświadomość i brak ostrożności w sieci. Istotny jest sposób realizowania płatności za towar. Nowe technologie, które ułatwiają nam codzienne życie, są także wykorzystywane przez przestępców, dlatego bardzo łatwo stać się ofiarą oszustwa internetowego.

Policja apeluje o zachowanie rozwagi w trakcie zakupów online. Prosimy, by starać się korzystać ze sprawdzonych stron. Zawsze sprawdzajmy możliwe metody płatności oraz dane kontaktowe sprzedawcy. Unikajmy płatności z góry, bądź dokonujmy jej tylko na sprawdzonych i zaufanych portalach. Patrzmy na opinie zarówno o sprzedawcy, jak i sklepie. Nie wierzmy w super oferty i unikajmy zakupu przedmiotów o rażąco niskiej cenie. Zachowujmy korespondencje ze sprzedawcą. Nigdy nie udostępniajmy żadnych swoich haseł dostępowych. W przypadku zamawiania sprzętu elektronicznego, pytajmy o dołączenie oryginalnego oprogramowania oraz instrukcji obsługi. Gdy otrzymamy wiadomość od sprzedawcy, nie wchodźmy na stronę sklepu, bądź firmy za pomocą przysłanego linku. Na stronę sklepu lub firmy zawsze wchodźmy wpisując samodzielnie jej adres w przeglądarkę internetową.

Zachowajmy czujność i ostrożność. Nie dajmy się okraść w sieci.

Każde oszustwo internetowe można zgłosić na Policję. Należy pamiętać, by zabrać ze sobą dokumentację tj.:

- datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę,

- nazwę i numer konta sprawcy oszustwa

- sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres,

- sposób dokonania zapłaty i kwota

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach