Dom czy mieszkanie – gdzie mieszkają Europejczycy?

Powyższe dane przedstawiają sytuację w całym kraju. Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom zaznacza, że „miejsce zamieszkania Polaków – dom czy mieszkanie – w dużym stopniu jest jednak determinowane przez lokalizację nieruchomości. A więc wynika z tego czy znajduje się ona w mieście, w małym miasteczku, terenach podmiejskich czy na wsi – w tych lokalizacjach dominują przecież różne formy zabudowy mieszkaniowej”.
REKLAMA
Zabudowa wielorodzinna wiedzie prym

Potwierdzają to dane Eurostatu, zgodne z którymi w polskich miastach przeważa zabudowa wielorodzinna, bowiem 26,5% całej populacji naszego kraju zamieszkuje w mieszkaniach zlokalizowanych w rogatkach miast. Jedynie 7,8% polskich obywateli mieszka w mieście w domach. Wnioski płynące z tych danych wydają się naturalne i wręcz oczywiste. Warto jednak zaznaczyć, że taka sytuacja nie musi wcale być oczywista w innych krajach naszego kontynentu.


Na wyspach rządzą bliźniaki

Irlandia większości Polaków kojarzy się z deszczową pogodą, czterolistną koniczyną oraz piwem. Kojarzy się jednak również jeszcze z jednym - z niewielkimi domkami nadającymi specyficzny klimat zwłaszcza mniejszym wyspiarskim miastom. Podobne widoki można zresztą spotkać w sąsiedniej Wielkiej Brytanii. Jak wskazują dane Eurostatu za rok 2018 zdecydowana większość tychże domów stanowią budynki w zabudowie bliźniaczej. W Irlandii 92% całej populacji mieszka w domach, z czego 39,9% w domach wolnostojących, a aż 52,1% w bliźniakach. Niewiele mniejsza część społeczeństwa bo 84,8% żyje w domach w Wielkiej Brytanii. W tym przypadku budynki w zabudowie bliźniaczej (60,8%) również dominują nad domami wolnostojącymi (24,0%). Domy stanowią też miejsce życia więcej, niż trzech na cztery osoby w Belgii i w Niderlandach. Z czego zdecydowana większość również stawia na bliźniaki, odpowiednio 40,5% oraz 58,0%.


Odsetek ludności mieszkający w domach oraz w mieszkaniach w wybranych krajach Europy
Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie danych Eurostatu.


Mieszkania dominują w Hiszpanii

W Europie można jednak również wskazać, kraje w których wyraźnie dominują mieszkania. Tak jest na przykład w Hiszpanii i na Litwie. W tych państwach odpowiednio 64,9% i 59,5% społeczeństwa zamieszkuje w mieszkaniach. Ponad połowa wszystkich obywateli wybrała mieszkania również w Niemczech (56,3%) oraz w Czechach (51,5%).


Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
16308
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach