Nieruchomości artykuł sponsorowany
26 czerwiec 2019

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?

fot. www.eurofloors.pl
W ostatnich latach ogrzewanie podłogowe, stało się w Polsce bardzo popularne, dlatego też postaramy się w sposób przystępny odpowiedzieć na pytanie „które panele są na takie ogrzewanie najlepsze?”.
Panele

Nasi klienci stoją przed dylematem, który logicznie wprowadza ich w błąd. W
powszechnej opinii króluje przekonanie, że najlepsze panele przy ogrzewaniu podłogowym są takie, których grubość nie przekracza 8 mm. Jednak to nie jest prawda. Najlepsze w takiej sytuacji są laminaty o grubości 12 mm i gęstości powyżej 900kg/m3, czyli podłogi w klasie użytkowej 33. Dlaczego? Ponieważ takie panele podłogowe zbudowane są głównie z mielonego i specjalnie prasowanego pyłu sosny europejskiej z dodatkiem żywicy, cechuje je wysoka gęstość i ciężar, a co niezwykle ważne, są solidne, mają bardzo wytrzymałe zamki i dużą powierzchnię czołowego styku, przez co nieporównywalnie lepiej znoszą wysokie naprężenia powstające w ogrzewanej podłodze.

Co więcej, dzięki swojej masie, panele podłogowe 12 mm idealnie przylegają do podłoża, a po zastosowaniu specjalistycznej maty kwarcowej rozgrzewają się równomiernie, co maksymalnie redukuje naprężenia powstające w wyniku zmian temperatury podczas odbierania i oddawania ciepła z podłoża. Zapobiega to deformacji, odkształceniu i rozchodzeniu się paneli na zamkach a ciężar paneli o grubości 12 mm eliminuje także powstanie poduszki powietrznej, przez co podłogi te doskonale tłumią wysokie dźwięki odbite.


Temperatura

Należy pamiętać, że temperatura paneli umieszczonych na ogrzewaniu podłogowym nie powinna przekraczać 27-28oC, a kluczem do idealnego rozprowadzenia ciepła jest zastosowanie odpowiednich paneli i podkładu.

Szczególnie polecamy Belgijskie panele BerryAlloc z kolekcji Eternity 12mm, a także francuskie panele Alsafloor Alsapan z kolekcji Solid Plus i Herringbone układanych w jodełkę, których opór cieplny wynosi zaledwie R=0,08m2*K/W.


Podkłady

Temat, którego szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym nie wolno pomijać!
Najczęściej popełnianym błędem jest dobór nieodpowiedniego podkładu. Większość ludzi skupią się na grubości i rodzaju samych paneli, podczas gdy to źle dobrany podkład generuje większość oporu cieplnego. W Polsce wciąż najpopularniejszym podkładem jest XPS, czyli styropian. Każdy z nas wie że styropian jest izolatorem, a jednak ludzie się na niego decydują. Niech was nie zmylą otwory, stojące powietrze jest również izolatorem, a opór cieplny XPS 3mm wynosi ok 0,11m2*K/W! To więcej niż niektóre panele 12mm z matą kwarcową łącznie.

Najlepsze podkłady na ogrzewanie podłogowe to ciężkie poliuretanowe maty mineralne na które mówi się potocznie Maty Kwarcowe. Zdecydowaną zaletą tych podkładów jest ich skrajnie niski opór cieplny R=0,01m2*K/W, a także w przypadku mat z ekranem ALU, równomierne rozprowadzenie ciepła na panel na całej jego powierzchni. Zupełnie przy okazji zyskujemy genialne wygłuszenie podłogi, kroków i innych dźwięków odbitych, gdyż maty kwarcowe to również podkłady akustyczne.


Dodatkowe informacje

Okres grzewczy trwa zazwyczaj od września do końca kwietnia, włączając ogrzewanie podłogowe temperaturę regulujemy skokowo co 5 stopni Celsjusza w przypadku jeśli mieszkanie jest wyziębione. Należy o tym pamiętać gdyż nagły skok temperatury może prowadzić do uszkodzenia podłogi.  Warunkiem zadowolenia z użytkowania paneli podłogowych na ogrzewaniu podłogowym jest również zastosowanie podczas montażu dylatacji 10-12 mm po obwodzie. Należy również pamiętać by nie przygniatać paneli ciężką zabudową kuchenną. Zastosowanie się do powyższych   wskazówek zagwarantuje Państwu zadowolenie z dokonanego wyboru.

Życzymy powodzenia we właściwym wyborze!
Marcin Flegel

https://www.eurofloors.pl/
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
560
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach