Nowe inwestycje – deweloperzy mają swoich faworytów

Deweloperzy mają swoich faworytów. Nie chodzi tutaj jednak o rodzaj ulubionych klientów, a preferowane rejony miast. Gdzie powstaje najwięcej inwestycji mieszkaniowych? Sprawdziliśmy, w jakich rejonach największych miast mury pną się do góry, a w jakich trudno znaleźć nowe mieszkania deweloperskie na sprzedaż.
REKLAMA
Mieszkania deweloperskie i lokalizacja nie bez znaczenia

Deweloperzy w każdym większym mieście mają swoje ulubione lokalizacje. Dzielnice, osiedla, czy po prostu rejony, gdzie chętniej stawiają nowe mieszkania. Z czego to wynika? Przede wszystkim z dostępności terenów inwestycyjnych.

Edyta Kołakowska z Albero Invest zaznacza, że deweloperzy budują tam, gdzie można kupić grunty nadające się pod bloki i przede wszystkim można je kupić za pieniądze zapewniające opłacalność takich inwestycji. Rachunek ekonomiczny ma w tym przypadku decydujące znaczenie. Istotna jest również opinia klientów na temat konkretnych rejonów miast.

Możliwość zakupienia taniej działki nie oznacza jeszcze, że ktokolwiek będzie chciał zamieszkać w stojącym na niej bloku, jeśli niedaleko znajdują się np. zakłady przemysłowe albo trasa szybkiego ruchu. Dlatego też deweloperzy jak ognia unikają ryzykownych lokalizacji.

Dzielnice z największą liczbą mieszkań deweloperskich

Miasto Dzielnica z największą podażą, liczba mieszkań Druga dzielnica z największą podażą, liczba mieszkań Trzecia dzielnica z największą podażą, liczba mieszkań
Warszawa Białołęka, 1411 Mokotów, 997 Wola, 645
Kraków Prądnik Biały, 467 Dębniki, 415 Bronowice, 360
Wrocław Krzyki, 2287 Fabryczna, 1972 Śródmieście, 1879
Poznań Stare Miasto, 1341 Nowe Miasto, 1259 Jeżyce, 556

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla Otodom na podstawie danych serwisu Otodom


Faworyt na rynku pierwotnym w Warszawie 

W Warszawie głównym faworytem deweloperów, jeśli chodzi o nowe inwestycje, jest bezsprzecznie Białołęka. Obecnie dostępnych można znaleźć tam 1411 nowych lokali mieszkalnych, oczywiście na różnym etapie realizacji.

Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom podkreśla, że Białołęka zapewnia zdecydowanie największą w stolicy dostępność gruntów inwestycyjnych. Z tego względu oraz z uwagi na fakt, iż jest to dość młoda i graniczna dzielnica Warszawy, są tam lokowane głównie projekty najbardziej dostępne cenowo dla Warszawiaków. Obecnie można wręcz mówić o postępującej masowej zabudowie Białołęki. Wadę tej dzielnicy stanowi jednak odległość od centrum miasta i związany z tym czas dojazdu.

Na kolejnych miejscach w stolicy znajdują się Mokotów (997) oraz Wola (645). W stolicy najmniej buduje się na terenie Wesołej.


Prądnik Biały najlepszy na inwestycje mieszkaniowe w Krakowie

W Krakowie deweloperów najbardziej kusi Prądnik Biały, gdzie na kupujących czeka 467 mieszkań z pierwszej ręki. Kolejne miejsca zajmują Dębniki (415) i Bronowice (360). Ten ostatni rejon grodu Kraka w ostatnich latach stał się bardzo modny i wyprzedził takie standardowo popularne dzielnice jak Podgórze i Krowodrza. Najmniej nowych inwestycji realizowanych jest obecnie na Bieńczycach, które kilka lat temu miały już swoje pięć minut. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach