Nowe mieszkania – gdzie budują deweloperzy?

Mieszkania deweloperskie najczęściej są budowane tam, gdzie deweloperzy mają pewność, że się sprzedadzą. Miniony rok, ale również wcześniejsze dwanaście miesięcy, to okres zdecydowanego prosperity na rynku nieruchomości. Jednak nawet dobra koniunktura nie oznacza, że mieszkania sprzedają się same.
REKLAMA
Mieszkania od dewelopera

Aby mieszkania się sprzedawały, deweloper musi budować takie lokale, których szukają klienci i – co najważniejsze – tam, gdzie szukają ich klienci. Dotyczy to wszystkich nieruchomości. Nawet tych o odpowiednim rozkładzie, w cenie poniżej średniej rynkowej stawki oraz wyższym od przeciętnego standardzie.

Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom zaznacza, że jeśli projekt dewelopera będzie zlokalizowany w niewłaściwej okolicy, to można z dość dużym prawdopodobieństwem zakładać, że inwestor będzie miał problem z jego komercjalizacją. Lokalizacja to bowiem najważniejsza cecha mieszkania, która jest rozpatrywana przez kupujących, zaraz po cenie.

Wymarzona lokalizacja na nowe mieszkanie

Idąc tym tropem – a więc opierając się na założeniu, że deweloperzy budują tam, gdzie ludzie chcą mieszkać – poniżej przedstawiliśmy rejony z największą i najmniejszą liczbą mieszkań dostępnych prosto od dewelopera, na głównych rynkach mieszkaniowych.


Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom na podstawie danych serwisu Otodom.

Jaka jest dostępność mieszkań deweloperskich? 

W Warszawie najwięcej nowych mieszkań – aż 1 620 – czeka na osoby, które planują zamieszkać na Białołęce. O tym rejonie stolicy powiedziano i napisano już chyba niemal wszystko. Może on pochwalić się zdecydowanie najmłodszą tkanką mieszkaniową w stolicy. Z kolei Żoliborz jest dzielnicą, gdzie obecnie najtrudniej jest spotkać mieszkanie od dewelopera. Żoliborz, za to może szczycić się sporą ofertą lokali z rynku wtórnego.

Mieszkania deweloperskie w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu

W Krakowie deweloperzy największy wybór nowych mieszkań oferują na Dębnikach. Można tam wybierać spośród 423 nieruchomości. Najmniej mieszkań od dewelopera w grodzie Kraka znajduje się na Bieńczycach. Należy podkreślić, że w przypadku Warszawy i Krakowa uwzględniony został obecny podział terytorialny wyróżniający po 18 dzielnic w każdym z tych miast.

Z kolei w przypadku Wrocławia i Poznania przyjęto podział na 5 dawnych, dużych dzielnic. Krzyki we Wrocławiu (2 420), Nowe Miasto w Poznaniu (1 459) – to rejony, gdzie najwięcej lokali mieszkalnych z pierwszej ręki czeka na nowych właścicieli. Najmniej nowych M dostępnych jest za to, odpowiednio na terenie Starego Miasta oraz Wildy.

Autor:
Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach