Piwnica w domu – standard czy zachcianka?

Piwnica przynależąca do mieszkania w czasach budynków z wielkiej płyty, ale także już później – w latach 90. – stanowiła mieszkaniowy standard. Dzisiaj nie zawsze tak jest. Pomieszczenia gospodarcze w bloku czy domy z piwnicą straciły na popularności. Zwłaszcza w nowym budownictwie deweloperzy często „zapominają” o piwnicach.
REKLAMA
Dom z piwnicą czy bez?

Przynależąca do mieszkania piwnica bądź po prostu pomieszczenie gospodarcze nie wpływa na jego cenę w tak decydujący sposób, jak chociażby lokalizacja, standard wykończenia, czy odpowiedni rozkład lokalu. Jednakże każdy, kto mieszka lub kiedyś mieszkał w bloku, dobrze wie, jak przydatnym pomieszczeniem jest piwnica. Pozwala zachomikować wiele nieużywanych w danym momencie rzeczy, na które po prostu nie ma miejsca w mieszkaniu. Począwszy od rowerów czy opon samochodowych, po dziecięce zabawki, które poszły w odstawkę.

Piwnica w domu oczami deweloperów

Należy jednak zaznaczyć, że na nie wszystkich nowych osiedlach można spotkać piwnice. Deweloperzy często ograniczają powierzchnię przeznaczoną w budynku na piwnice lub pomieszczenia gospodarcze. Dotyczy to zwłaszcza nowych osiedli.

Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom tłumaczy, że w ten sposób starają się zaoszczędzić przestrzeń, którą następnie można wykorzystać w bardziej komercyjny sposób. Na przykład na parking podziemny, w którym za każde miejsce postojowe trzeba już zapłacić. Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku cały czas znajduje się spora oferta mieszkań z piwnicami.

Zapotrzebowanie na lokale mieszkalne z piwnicą

W Warszawie obecnie na chętnych czeka 4 429 lokali mieszkalnych z piwnicą. W Krakowie rynkowa oferta takich nieruchomości wynosi 2 462. We Wrocławiu osoby, dla których piwnica to przysłowiowy „must” mogą przebierać w 2 879 lokalach. W Poznaniu jest 1 574 takich nieruchomości, a w Gdańsku 1 867.


Oferta sprzedaży najtańszego i najdroższego mieszkania z piwnicą

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom.

Przekrój cenowy pomieszczeń gospodarczych

W Warszawie najtańsze mieszkanie, do którego przynależy piwnica, jest do wzięcia za 180 tys. zł. Jest to kawalerka zlokalizowana na Białołęce o powierzchni 28,5 mkw. W Krakowie na zakup takiego M, na Łobzowie wystarczy już tylko 115 tys. zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że za tą kwotę można dostać naprawdę małe – nawet jak na kawalerkę – mieszkanie. Jego metraż wynosi zaledwie 16 mkw. W Poznaniu najtańsze lokum z piwnicą jest wyceniane na 143,5 tys. zł, a w Gdańsku na 185 tys. zł.

Za piwnicę trzeba zapłacić

Najdrożej jest we Wrocławiu, gdzie cena wynosi 197,2 tys. zł. W Warszawie bez zmian – taki komentarz nasuwa się, jeśli chodzi o najdroższy lokal mieszkalny. Już od dłuższego czasu bowiem w stolicy w różnorakich statystykach pierwsze miejsce pod tym względem dzierży jeden i ten sam lokal. Apartament w Złotej 44 o powierzchni 600 mkw., na który trzeba wyłożyć bagatela równowartość 10 mln euro. W pozostałych miastach jest już zdecydowanie taniej, są to jednak cały czas kwoty poza zasięgiem zwykłych zjadaczy chleba. Sięgają od 1,9 mln zł w Poznaniu do 4,7 mln zł w Krakowie.

Autor:
Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach