Popyt na kredyty mieszkaniowe rośnie

fot. INTERIA.PL
Popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. W lutym Polacy złożyli w bankach 43 tys. wniosków na kwotę blisko 30 proc. wyższą niż rok wcześniej. Średnia kwota kredytu zbliżyła się już do 300 tys. Zł – czytamy w serwisie Biznes Interia.pl.
REKLAMA
Biuro Informacji Kredytowej informuje, że drugi w tym roku miesięczny odczyt indeksu pokazującego popyt na kredyty mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM) pokazał wzrost tego wskaźnika o 27,7 proc., co oznacza, że w lutym 2020 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 27,7 proc. w porównaniu z lutym 2019 r.

-  Na obecną wartość indeksu wpływa zarówno wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt jak i wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu, przy czym większy wpływ ma wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt - wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Jak podaje Interia, w lutym 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 43 tys. klientów, to o 16 proc. więcej niż przed rokiem. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła 292 tys. zł i tylko w ciągu roku wzrosła aż o 10 proc.

W lutym mamy już szósty z rzędu miesięczny wzrost wartości Indeksu (od sierpnia 2019 r.).  Utrzymuje się więc bardzo wysoki popyt na finansowanie nieruchomości kredytem bankowym.

Nieruchomości, szczególnie w dużych aglomeracjach, z uwagi na ujemne realne stopy oprocentowania depozytów stają się aktywem inwestycyjnym. Ich zakupy również są lewarowane choć częściej finansowane są kapitałem własnym inwestora - dodaje prof. Rogowski.

W ubiegłym roku banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 65 mld zł i była to kwota aż o 15 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Źródło: Interia.pl

https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-mieszkania-coraz-drozsze-kredyty-coraz-wyzsze,nId,4366027
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach