11 styczeń 2021

Szefernaker: od wtorku rusza organizacja transportu do punktów szczepień osób z trudnościami w poruszaniu się

fot. PAP
Od wtorku ruszy organizacja transportu dla osób z trudnościami w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko Sars-Cov2, w tym osób niepełnosprawnych; rząd dofinansuje samorządom 80 proc. kosztów - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
REKLAMA

Wiceminister poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek, że do wtorku wojewodowie wydadzą decyzje administracyjne dla jednostek samorządu terytorialnego dotyczące transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko Sars-Cov2 w tym osób niepełnosprawnych.

"Od jutra ruszy organizacja tego transportu w gminach. Zwrócimy się także z prośbą do gmin, by każda z nich do 15 stycznia zorganizowała wyodrębnioną linię telefoniczną, infolinię, dla mieszkańców, dla obywateli danej gminy, by w jasny sposób każdy, kto potrzebuje takiego transportu, mógł ten transport uzyskać" - powiedział.

Zaznaczył, że wątpliwości i pytania będą rozstrzygane na poziomie wojewodów. "Jeżeli gminy, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast będą mieli jakiekolwiek kwestie, które trzeba rozstrzyga, będą im w tym wszystkim pomagać wojewodowie jako przedstawiciele rządu w terenie" - powiedział Szefernaker.

Jak zaznaczył, "zgodnie z ustaleniem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego stawka za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców to 75 zł; w gminie miejskiej, miejsko-wiejskiej, wiejskiej - 65 zł; stawka za przewóz jednej osoby sprawnej ruchowo w gminach wiejskich to 30 zł".

"Rząd - tak, jak to ustaliliśmy z samorządami - 80 proc. tych stawek zwróci samorządom przy organizacji tego przewozu" - podkreślił.

Dodatkowo - powiedział Szefernaker - pełnomocnicy wojewodów do spraw szczepień odbędą przez najbliższe dwa tygodnie rozmowy z wójtami, burmistrzami, przewodniczącymi rad powiatów i gmin na terenie danego powiatu. "W każdym województwie odbędzie się kilkadziesiąt wideokonferencji, na których samorządowcy otrzymają informacje od pełnomocników wojewodów ds. szczepień szereg odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z Narodowym Programem Szczepień" - zaznaczył wiceminister.

W czwartek odbyły się rozmowy rządowo-samorządowe konsultacje w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na temat programu szczepień. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach