17 grudzień 2020

Karczewski: oczekiwałem takich obostrzeń w związku z Covidem; wirus jest niezwykle groźny

fot. PAP
Oczekiwałem takich obostrzeń w związku z Covidem, które w czwartek zapowiedział minister zdrowia, dlatego, że ten wirus jest niezwykle groźny - powiedział PAP b. marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Zapewnił, że sam dostosuje się do obostrzeń - również tych dotyczących sylwestrowej nocy.
REKLAMA

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w czwartek, że od 28 grudnia do 17 stycznia zostanie wprowadzona kwarantanna narodowa. Zamykamy hotele, także na ruch służbowy, i stoki narciarskie – poinformował. Jak dodał, w noc sylwestrową będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się.

W opublikowanym w czwartek komunikacie rząd poinformował o przedłużeniu etapu odpowiedzialności, podczas którego wprowadzano dodatkowe ograniczenia. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej. Zgodnie z nim w noc sylwestrową z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

"Te nowe regulacje nie różnią się od tych obostrzeń, które już są stosowane w krajach europejskich. Przecież Covid jednakowo dotyka nasz kraj, jak i inne" - powiedział PAP senator PiS. "Przyznam, że oczekiwałem właśnie tego typu drastycznych obostrzeń, dlatego, że ten wirus jest niezwykle groźny i wszystkie metody do walki z nim są potrzebne, bo inaczej sobie nie poradzimy" - ocenił Karczewski, przypominając, że mówi to z perspektywy osoby, która sama przeszła zakażenie koronawirusem. "Sama szczepionka - jeśli gwałtownie zachoruje olbrzymia liczba osób nic nie zmieni" - dodał.

"Szczepionka - tak, owszem jestem za, już teraz mogę państwu powiedzieć, że choć przechorowałem, to konsultowałem się ze specjalistami w tym zakresie i zaszczepię się" - zapewnił w rozmowie z PAP.

Karczewski podkreślił, że nie wynika to z chęci uchronienie siebie, tylko chce namówić jak największą liczbę osób do zaszczepienia się. "Będę namawiał innych polityków i wszystkich tych, którzy mogą promować szczepienia, żeby namawiali do nich Polaków, zachęcali do tego" - mówił.

Zaznaczył, że izolacja, pozostanie w domach i szczepionka, "to są skuteczne metody walki z naprawdę niezwykle groźną chorobą, która w wielu przypadkach może zakończyć się śmiercią". "Widzimy, że ta liczba zgonów w przypadku Covidu jest duża, więc to jest ruch, który jest wykonany słusznie" - dodał senator PiS, pytany o narodową kwarantannę.

Karczewski planuje spędzić Sylwestra w domu z żoną przy kominku, dostosowując się do zakazu przemieszczania się między 19.00 w Sylwestra do 6.00 w Nowy Rok. "Planuję z bardzo bliską, najbliższą rodziną spędzenie Sylwestra. Nie będziemy się przemieszczać, będziemy w domu i wszystkich gorąco do tego zachęcam" - powiedział.

Zaapelował do Polaków, aby pozostać w domach. "Pozostańmy w domu. Pozostaliśmy w marcu, kwietniu i nam się udało - a później jednak zbyt poluzowaliśmy (kwestię obostrzeń). Musimy powrócić do tej dyscypliny i tej odpowiedzialności, którą Polacy wykazali na początku pandemii - za co jestem im ogromnie wdzięczny" - mówił.

"Musimy wykorzystywać wszelkie możliwości i tutaj decyzja rządu, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - bardzo słuszna" - stwierdził Karczewski.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ mrr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach