31 grudzień 2020

Maląg: Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów będzie przedłużony

fot. PAP
Przedłużamy Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, o co najmniej dwa miesiące, czyli do końca lutego. Dodatkowe środki - 50 mln zł - trafią do samorządów na organizowanie przedsięwzięcia - zapowiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
REKLAMA

"Będziemy się wycofywać, kiedy pomoc seniorom nie będzie już potrzebna" - powiedziała w czasie czwartkowej rozmowy w Programie Pierwszym Polskiego Radia Szefowa MRiPS.

Przypomniała, że w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów została uruchomiona specjalna infolinia. "Do tej pory zgłosiło się 26 tys. seniorów, którzy poprosili o pomoc" - przekazała Maląg.

Zwróciła uwagę, że w Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów zaangażowało się 12 tys. wolontariuszy, 190 organizacji młodzieżowych, wolontariusze cyfrowi oraz wolontariat ozdrowieńców. "Ten cały komponent plus ośrodki pomocy społecznej, na który przekazaliśmy 100 mln zł, wspierają seniorów w codziennym funkcjonowaniu" - zaznaczyła szefowa MRiPS.

Maląg podkreśliła także znaczenie szczepień wśród pracowników domów pomocy społecznej oraz ich mieszkańców. Zwrócił uwagę, że ta grupa jest wyjątkowo mocno narażona na możliwość zakażenia koronawirusem.

"Na tę chwilę na szczepienia zapisała się jedna trzecia pracowników DPS - co nas bardzo cieszy" - stwierdziła minister. "Dalej apelujemy o zgłaszanie się - dla dobra samego siebie, ale także dobra drugiego" - dodała.

Szefowa MRiPS podkreśliła, że "dziś najważniejsze są szczepienia, abyśmy wszyscy zdecydowali się na nie, by pandemia mogła wyhamować i ta trzecia fala, która ewentualnie do nas przyjdzie, była na tym najniższym stopniu zachorowań".

Wyjaśniła, że system jest wciąż opracowywany. W pierwszej grupie szczepień będą seniorzy oraz mieszkańcy DPS. Zapisy dla tej grupy ruszą 15 stycznia. "Z myślą m.in o nich zostaną przygotowane mobilne punkty, które będą przyjeżdżały do DPS, by wyszczepić osoby" - powiedziała Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej pytana była, czy w Polsce powinien być specjalny system rejestrowania osób zaszczepionych, specyficznych zachęt dla osób, które będą się szczepić, czy przywilejów dla tych, którzy się zaszczepili. "Powinniśmy zdać egzamin z odpowiedzialności i solidarności. Szczepimy się, by nasi najbliżsi, osoby, z którymi przebywamy, mogły być bezpieczne" - oceniła Maląg. Zapowiedziała, że sama zamierza się zaszczepić, kiedy przyjdzie moment dla jej grupy wiekowej.

"Powinniśmy przekonywać Polaków do szczepienia" - dodała. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach