6 kwiecień 2020
patronat medialny

Młodzi Liderzy pilnie poszukiwani!

fot. nadesłane
Masz 16-20 lat i chcesz zrealizować autorski projekt na rzecz lokalnej społeczności? Zgłoś się do Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, bezpłatnego programu edukacyjnego dla młodzieży z całej Polski. Otrzymasz wsparcie, stypendium i możliwość zdobycia kompetencji liderskich. Rekrutacja elektroniczna trwa do 26 kwietnia br. Skorzystaj z szansy, aby zostać młodym liderem w lokalnej społeczności!
REKLAMA
Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja to program dla aktywnej młodzieży, w którym chodzi o wymyślenie autorskiego projektu historycznego, społecznego lub obywatelskiego, rozwijającego lokalną społeczność. Nagrodą dla autorów najciekawszych pomysłów jest roczne stypendium, udział w kilkuetapowym szkoleniu i realizacja własnego pomysłu w swojej miejscowości pod opieką tutora. Udział w programie jest bezpłatny, aby dać szansę młodym ludziom z różnych środowisk i regionów na zdobycie praktycznej wiedzy, rozwój własnych umiejętności i ciekawych pomysłów.

Zgłoszenia do Akademii Liderów można wysyłać pojedynczo lub w zespołach dwuosobowych. Spośród wszystkich nadesłanych aplikacji poprzez formularz na stronie www.mikolaj.org.pl/akademia wybranych zostanie 30 osób – autorów najlepszych pomysłów.

Szukamy młodych osób, które są aktywne, zaangażowane, mają różne pomysły na działania. Chcą z nami nauczyć się, jak swoje pomysły przekuć w czyn, jak stać się liderem zmian w lokalnych społecznościach. – komentuje Antonina Grządkowska, koordynator Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja.


Akademia Liderów szansą na zdobycie kompetencji

Głównym celem programu, zainicjowanego 5 lat temu, jest przekazanie młodym ludziom praktycznej wiedzy i umiejętności potrzebnych do samodzielnego prowadzenia projektów. Zaproszeni przez Fundację eksperci uczą młodzież, jak postawione cele przekuć w plan działania, jak budować harmonogram i budżet projektowy, jak przekonywać partnerów do wspólnego działania oraz jak mądrze przewodzić zespołowi. Do tej pory w 5 edycjach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja wzięło udział 176 młodych ludzi z całej Polski, którzy zrealizowali autorskie projekty, zdobywając wartościowe kompetencje i wzbogacając kulturalnie, społecznie i historycznie swoje lokalne społeczności.

Ten program daje możliwość rozwijania zainteresowań i umiejętności. Ja miałem taką szansę realizując pomysł dotyczący historii lokalnej Lublińca. Był to projekt historyczno-społeczny o nazwie "Lubliniec - miasto wielu historii". Zorganizowaliśmy kilka wydarzeń, były to warsztaty dla uczniów oraz festiwal planszówek. Akademia Liderów to wspaniała przygoda połączona z nauką praktycznych umiejętności. – powiedział Wojciech z Lublińca, uczestnik 4. edycji programu.

Kuba z Kątów Wrocławskich, który w ramach Akademii Liderów zrealizował międzypokoleniowy festiwal gier podwórkowych angażując rówieśników i seniorów z domu pomocy społecznej przekonuje: Szkoła Letnia Akademii Liderów była dla mnie szansą. Upewniła mnie, że to co robię, ma sens. W pewien sposób odmieniła moje życie. Ciekawe warsztaty, nauka praktycznych rzeczy, spotkania z interesującymi osobami były dla mnie wielką odskocznią od życia codziennego, pokazały świat z innej perspektywy. Nauczyłem się, że warto działać społecznie, a pomaganie ludziom może stać się codziennością.

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja to wszechstronny i bezpłatny program rozwojowy dla młodzieży w Polsce. Składa się z kilku istotnych  elementów: szkoła letnia młodych liderów prowadzona w formie 10 dniowego szkolenia i warsztatów (lipiec 2020), realizacja autorskiego projektu pod okiem indywidualnego tutora (wrzesień-listopad 2020), szkoła zimowa młodych liderów (grudzień 2020) oraz stypendium na cały rok szkolny 2020/2021 w wysokości 2000 zł.
W czasie gdy ze względu na pandemię, młodzież nie uczęszcza do szkoły, może dzięki takim inicjatywom jak Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja wykorzystać wartościowo czas, zdobyć nowe umiejętności i stworzyć autorski projekt na rzecz swojej lokalnej społeczności. Rekrutacja online ruszyła 23 marca i potrwa do 26 kwietnia br. Rozpoczęcie rzeczywistych działań w programie dla uczestników planowane jest na lipiec 2020.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.mikolaj.org.pl/akademia

Akademia Liderów objęta jest patronatem medialnym Twojego Miasta. Relacje z prowadzonych lokalnie młodzieżowych projektów będą ukazywały się w lokalnych wydaniach.

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku. Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
12267
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach