5 styczeń 2021

Szwed: w 2020 r. nie oszczędzaliśmy na programach społecznych; one będą kontynuowane

fot. PAP
Przy bardzo trudnym budżecie państwa nie oszczędzaliśmy na programach społecznych, które prowadziliśmy w 2020 roku. Te programy będą kontynuowane z podobnym poziomem finansowania - powiedział we wtorek w Senacie wiceminister rodziny Stanisław Szwed.
REKLAMA

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rozpatrzyła we wtorek ustawę budżetową na rok 2021 w częściach właściwych dla zakresu jej działania.

Wiceminister Szwed omawiając części dotyczące zabezpieczenia społecznego i rodziny podkreślił, że priorytetem w ubiegłym roku było utrzymanie obecnie obowiązujących programów społecznych pomimo pandemii koronawirusa.

"Najważniejsza informacja jest taka, że przy bardzo trudnym budżecie państwa nie oszczędzaliśmy na sprawach społecznych i wszystkich programach, które prowadziliśmy w 2020 roku. Te programy będą również kontynuowane" - zapewnił Szwed.

Poinformował, że na zabezpieczeni społeczne zagwarantowano w tym roku ponad 878 mln zł. "To kwota wyższa o 25 mln zł od poprzednim roku. Główną częścią tego obszaru jest dotacja do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 700 mln zł" - wskazał wiceminister.

"Jeśli chodzi o plan Funduszu Solidarnościowego to przewidujemy stan środków na początek tego roku na 29,5 mld zł" - przekazał. Z Funduszu - jak przypomniał - mają być finansowane m.in. trzynaste i czternaste emerytury, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, renta socjalna, zasiłek pogrzebowy.

Wiceszef MRiPS podkreślił, że priorytetem jest utrzymanie programu "Rodzina 500 plus", na które w tym roku przeznaczono 41 mld zł. Środki zostaną przekazane także na program "Dobry start" (1,4 mld zł), opiekę na dzieci do lat 3 (450 mln zł), pomoc społeczną (4,8 mld zł), program "Za życiem" (542 mln zł), Kartę Dużej rodziny (43,8 mln zł).

"Środki zaplanowane w budżecie państwa na zadania związane z zabezpieczeniami społecznymi i rodziną są na podobnym poziomie jak w roku 2020 lub wyższe, wynikające z zapotrzebowania - dodatkowo planowaną +czternastą emeryturą+, która ma być wypłacona w listopadzie" - zaznaczyła. (PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach