28 kwiecień 2024

W poniedziałek ewakuacja w gminie Kosakowo

zdjęcie: W poniedziałek ewakuacja w gminie Kosakowo / pixabay/7107
W związku z zagrożeniem spowodowanym znalezionym przy ulicy Kwietniowej w Kazimierzu, niewybuchem z okresu II wojny światowej w poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. w godzinach porannych przeprowadzona zostanie ewakuacja mieszkańców z pobliskich ulic - informuje Urząd Gminy w Kosakowie.
REKLAMA

Jak informuje Urząd Gminy w Kosakowie, funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Wojsk Obrony Terytorialnej zadbają o bezpieczeństwo osób ewakuowanych oraz udzielą im niezbędnej pomocy.

"Tego dnia od godz. 8 teren rażenia będzie sprawdzany przez służby. Jeśli ktoś na własną odpowiedzialność będzie pozostawał w domu zobowiązany jest do podpisania i przekazania służbom oświadczenia" - czytamy na stronie UG w Kosakowie.

Podczas ewakuacji mieszkańcy mogą przebywać w świetlicach sołeckich w Kazimierzu, Dębogórzu- Wybudowaniu i Suchym Dworze (miejsce dogodne dla osób z niepełnosprawnościami) oraz na sali gimnastycznej w Centrum Sportowym w Kosakowie.

Uczniowie i przedszkolaki uczęszczający do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębogórzu będą odbywały zajęcia opiekuńcze w budynku Szkoły Podstawowej w Kosakowie. Tam rodzice od godz. 6:45 mogą pozostawić dzieci pod opieką wychowawców.

Osoby, które wymagają pomocy w kwestii transportu na czas ewakuacji proszone są, aby zgłaszały taką potrzebę pod numer 664 928 121 (inspektor ds. Zarządzania Kryzysowego).

"Niewybuch został znaleziony w czwartek 25 kwietnia br. w okolicy ulicy Kwietniowej w Kazimierzu. Wstępne ustalenia wskazują, że może to być bomba z okresu II Wojny Światowej. W celu zapewniania bezpieczeństwa na czas usuwania zagrożenia przez Patrol Saperski konieczna będzie ewakuacja mieszkańców z pobliskich ulic" - informuje UG w Kosakowie.

Zgodnie z Zarządzeniem Wójta Gminy Kosakowo ewakuacja rozpocznie się o godzinie 6 i potrwa do odwołania. Mieszkańcy, wychodząc z domów powinni zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Przed opuszczeniem mieszkania należy: zamknąć zawór gazu i odciąć dopływ wody, wyłączyć dopływ prądu, pozamykać okna i drzwi, zabrać ze sobą dokumenty tożsamości oraz niezbędne leki.

Na czas prowadzonych czynności przez saperów w poniedziałek od godz. 8 nastąpi całkowite zamknięcie dla ruchu części miejscowości, w tym m.in.: ul. Pomorskiej w Dębogórzu, ul. Kwietniowej w Kazimierzu, ul. Długiej w Dębogórzu-Wybudowaniu i w Rumi oraz ul. Rajskiej i ul. Partyzantów w Rumi.

Komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy. Ruchem będą kierować policjanci. Usuwanie niewybuchu może potrwać około 2 godzin. Powrót mieszkańców będzie możliwy po wyeliminowaniu zagrożenia. (PAP)

kszy/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Chojnice
18.2°C
wschód słońca: 04:39
zachód słońca: 20:53
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach

kiedy
2024-06-08 19:00
miejsce
Jazzik Chojnice, Chojnice, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-17 17:00
miejsce
Chojnickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-17 19:30
miejsce
Chojnickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-26 17:00
miejsce
Centrum Kultury i Biblioteki im....
wstęp biletowany