26 styczeń 2021

1500 przyłbic dla nauczycieli szkół podstawowych od Politechniki Lubelskiej

fot. www.gov.pl / CC 3.0 Polska
We wtorek, 26 stycznia Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w przekazaniu Kuratorium Oświaty w Lublinie 1500 przyłbic dla nauczycieli szkół podstawowych w województwie lubelskim. Na Politechnice Lubelskiej trwa akcja produkcji przyłbic ochronnych. Dotychczas powstało ich łącznie ponad 2,6 tys.
REKLAMA

– Cieszę się z inicjatywy Politechniki. Jej dar jest pięknym przykładem solidarności w trudnych czasach pandemii, troski o wspólne bezpieczeństwo oraz dobrego współdziałania środowisk akademickich i oświatowych. Akcja Politechniki Lubelskiej jest przykładem dobrej praktyki wspierania szkół nie tylko w sferze kształcenia dzieci i młodzieży, ale też warunków funkcjonowania placówek i jej pracowników – podkreślił minister Przemysław Czarnek.

Po tygodniach nauki zdalnej do szkół po feriach wrócili najmłodsi uczniowie z klas I-III szkół podstawowych, a także nauczyciele.

– Naszym celem jest obecnie pomoc nauczycielom klas I-III w prowadzeniu zajęć. Mam nadzieję, że nasze przyłbice pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo uczniów oraz kadry nauczycielskiej. Ta akcja to kolejny przykład, że nasza uczelnia i nowoczesny sprzęt, którym dysponuje, służą lokalnej społeczności – powiedział prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej, który zadeklarował jednocześnie uzupełnienie dostawy o kolejne partie przyłbic, które posłużą nauczycielom pozostałych poziomów kształcenia.

Jako pierwsi odebrali przyłbice dla nauczycieli klas I-III dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Potoczku i Szkoły Podstawowej nr 7 w Lublinie; do pozostałych placówek trafią one niebawem za pośrednictwem wizytatorów Kuratorium Oświaty w Lublinie.

– Serdecznie dziękujemy za tę cenną inicjatywę i pomoc ze strony Politechniki Lubelskiej. Istotnie wspomaga ona starania o bezpieczeństwo edukacji w czasie pandemii, za co w imieniu dyrektorów i nauczycieli bardzo dziękuję – oświadczyła Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty. – Dyrektorzy dobrze przygotowali szkoły na przyjęcie uczniów, obecnie jedynie w kilku podstawówkach zajęcia dla dzieci z klas I-III odbywają się w trybie mieszanym lub zdalnym. Wszyscy staramy się, aby nie dopuścić do zakażeń i jak najdłużej utrzymać ten stan oraz umożliwić stopniowy powrót do szkół pozostałych uczniów – dodała kurator.

Od pomysłu do realizacji

Inicjatywa produkcji przyłbic rozpoczęła się od pracowników Politechniki Lubelskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Naukowcy z lubelskiej uczelni wykonali projekt opaski, a w PWSZ powstała forma, która została zamontowana na wtryskarce w laboratorium PL.

Przyłbice wytwarzane i składane są przez pracowników Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych oraz Katedry Komputerowego Modelowania i Technologii Obróbki Plastycznej. Powstają one technologią wtryskiwania konwencjonalnego. Metoda ta zapewnia bardzo dobrą jakość części, wysoką wydajność i niski koszt jednostkowy wykonania. Dziennie może powstawać ich ok. 200. Jednostkowy koszt wytworzenia przyłbicy oscyluje w granicach 3 zł. Produkcja przyłbic trwa. Zgodnie z deklaracjami Politechniki Lubelskiej kolejne partie będą na bieżącą przekazywane tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach