11 styczeń 2021

Badanie: ryzyko poważnych objawów COVID-19 u dzieci jest niskie

fot. PAP
Według szwedzkich statystyk tylko jedno na 130 tys. dzieci było z powodu COVID-19 leczone na oddziale intensywnej terapii w okresie od 1 marca do 30 czerwca. Z 15 tak leczonych dzieci, 4 miało przy tym inne schorzenia.
REKLAMA

Naukowcy z Instytutu Karolinska zwracają uwagę, że do tej pory w niewielu badaniach sprawdzano ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusem u dzieci, przy otwartych szkołach. Okazją do takiej analizy była decyzja Szwecji, która wiosną 2020 pozostawiła otwarte przedszkola i szkoły dla młodszych uczniów. Jej wyniki są istotne, ponieważ według UNESCO w 195 krajach szkoły przynajmniej częściowo były zamykane.

Szwedzcy naukowcy sprawdzili, ile dzieci w wieku od 1 do 16 lat było leczonych na oddziale intensywnej terapii z powodu COVID-19 lub związanego z chorobą dziecięcego wieloukładowego zespołu zapalnego w następstwie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 ((MIS-C - Multisystem inflammatory syndrome in children).

W czasie od 1 marca do 30 czerwca takiego leczenia potrzebowało piętnaścioro dzieci w tym wieku.

"Odpowiada to 0,77 pacjenta na 100 tys. dzieci w tej grupie wiekowej. Czworo z nich miało też inne choroby. Żadne z tych dzieci nie zmarło w czasie dwóch miesięcy od leczenia" - informuje prof. Jonas F. Ludvigsson, główny autor pracy opublikowanej na łamach „New England Journal of Medicine”.

Siedmioro spośród piętnaściorga dzieci cierpiało na MIS-C, czworo potrzebowało inwazyjnej mechanicznej wentylacji.

Najczęściej na oddziale intensywnej terapii dzieci przebywały przy tym przez cztery dni.

„To bardzo pocieszające, że COVID-19 z poważnym przebiegiem, zdefiniowana jako wymagająca leczenia na oddziale intensywnej terapii występuje u dzieci tak rzadko pomimo otwartych w czasie pandemii szkół” - mówi prof. Ludvigsson.

„Następnym krokiem będzie obserwacja leczonych na intensywnej terapii dzieci, aby sprawdzić, czy zupełnie wyzdrowiały. Moje przeczucie mówi, że dzieci, które były poważnie chore z powodu MIS-C, prawdopodobnie, ostatecznie, całkowicie zdrowieją” - dodaje.

Więcej informacji na stronie https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMc2026670 (PAP)

mat/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach