10 październik 2016

Nie żyje Andrzej Wajda

fot. UM Łódź
Andrzej Wajda, wybitny polski reżyser i Honorowy Obywatel Miasta Łodzi, nie żyje
Koronawirus
pomorskie
546
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Twórca takich filmowych dzieł, jak „Ziemia obiecana”, „Kanał” czy „Człowiek z marmuru” zmarł w niedzielę, 9 października, w Warszawie.

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Do Łodzi przyjechał w 1949 roku, by studiować reżyserię w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej (dziś to Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera). Ukończył ją w 1953 roku. Rok później debiutował filmem „Pokolenie”. W 1957 roku otrzymał Srebrną Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes za film „Kanał”.

Ponadto do jego najbardziej znanych filmów należą m.in. "Popiół i diament", nominowane do nagrody Oskara: "Ziemia obiecana", "Człowiek z żelaza", „Panny z Wilka” i „Katyń”. W 2000 roku otrzymał honorową nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej za całokształt twórczości. Jego ostatnim filmem są "Powidoki", opowiadające o Władysławie Strzemińskim. Do kin film trafi na początku 2017 roku. Jest polskim kandydatem do przyszłorocznych Oscarów.

Andrzej Wajda został Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi w 1998 roku. Wówczas także odcisnął swoją dłoń w Alei Gwiazd Łódzkiej Drogi Sław. Był kawalerem wielu odznaczeń, w tym Orderu Orła Białego.

(tww)

 
Źródło: UM Łódź
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
546
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach