30 grudzień 2020

Apelujemy o bezpieczne spędzanie Sylwestra i Nowego Roku

Przed nami Noc Sylwestrowa, jakże inna z uwagi na trwającą pandemię. W czasie działań policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu chojnickiego oraz innych osób przebywających na terenie powiatu. Funkcjonariusze pełniący służbę na drogach zwrócą szczególną uwagę na trzeźwość kierujących, przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz stan techniczny pojazdów. Nie będzie „taryfy ulgowej” wobec tych, którzy rażąco będą naruszać przepisy na drodze i tym samym narażać innych na ryzyko utraty życia czy zdrowia. Apelujemy również o odpowiedzialne korzystanie z fajerwerków. Pamiętajmy też, że koronawirus nie zniknął i w całej Polsce nadal obowiązują przepisy dotyczące walki z rozprzestrzenianiem się choroby Covid-19. Bądźmy odpowiedzialni i bezpiecznie spędźmy okres sylwestrowo-noworoczny.
REKLAMA

Emocje związane najpierw z okresem świątecznym, a teraz noworocznym powodują, że wszyscy się spieszymy, jesteśmy roztargnieni i ciągle brakuje nam czasu. Na drogach pojawia się więcej niż zwykle pojazdów i pieszych. To wszystko, w połączeniu ze zmiennymi, niekorzystnymi o tej porze roku warunkami drogowymi i wcześnie zapadającym zmrokiem może powodować sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym.


W okresie sylwestrowo-noworocznym chojniccy policjanci prowadzić będą działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Konsekwentnie będą reagować na wszelkiego rodzaju wykroczenia i przestępstwa, a w szczególności będą zwracać uwagę na kierujących, którzy zdecydują się wsiąść za kierownice pod wpływem alkoholu. To właśnie oni powodują największe zagrożenie na drogach. Również osoby, które spożywają alkohol w miejscach publicznych znajdą się w zainteresowaniu policjantów.


W tym wyjątkowym okresie mundurowi dołożą wszelkich starań, by wspierać podróżujących i udzielać im pomocy. Ale nie będzie „taryfy ulgowej” wobec osób, które w sposób rażący naruszą przepisy ruchu drogowego i tym samym narażą innych na ryzyko utraty życia czy zdrowia. Dlatego też, w czasie działań policjanci pełniący służbę na drogach zwrócą również uwagę przestrzeganie ograniczeń prędkości, stan techniczny pojazdów, jak i sposób przewożenia pasażerów, w tym zwłaszcza dzieci. Apelujemy także do kierujących, aby obserwując drogę wzięli pod uwagę, że poruszają się po niej piesi uczestnicy ruchu, którzy ze względu na wcześnie zapadający zmrok i warunki pogodowe mogą być słabo widoczni. Nie pozwólmy też ani sobie, ani innym na nieodpowiedzialne zachowanie, jakim jest wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu.


W okresie sylwestrowo-noworocznym apelujemy również o odpowiedzialne i zgodne z instrukcją korzystanie z fajerwerków. Policjanci przypominają, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Informujmy Policję o nieuczciwych sprzedawcach. Pamiętajmy też, że fajerwerki mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie i pod żadnym pozorem nie powinny ich odpalać dzieci.

 

Policjanci przypominają, że koronawirus nie zniknął i w całej Polsce nadal obowiązują przepisy dotyczące walki z rozprzestrzenianiem się choroby Covid-19. Każdego dnia funkcjonariusze sprawdzają, jak osoby stosują się do tych zaleceń i apelują do wszystkich o rozsądek. Pamiętajmy, że w dobie pandemii najważniejsze jest teraz bezpieczeństwo, a gromadzenie się powoduje duże zagrożenie nie tylko dla naszego życia i zdrowia, ale także naszych bliskich. Bądźmy odpowiedzialni i stosujmy się do wprowadzonych przepisów. Zadbajmy, aby nadchodzący Nowy Rok był spokojny i bezpieczny.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chojnicach